Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Já, Jiří Čunek, po Bohu nejmocnější a nejmoudřejší

31. 01. 2020 18:08:25
To, že je Jiří Čunek nemocný narcismem, to soudní lidé vědí. Že však je hejtman Zlínského kraje až hulvátsky a grobiánsky sebestředný, to jsem nečekal ani já, který, a nejsem v tom sám, tohoto takzvaného politika vůbec nemusí.

V nejbližších dnech navštíví Zlínský kraj předseda Vlády České republiky Andrej Babiš. Původně se uvažovalo o tom, že premiér, jehož hlavním důvodem cesty do regionu je slavnostní otevření investiční akce ve skladu státních pohonných hmot v Loukově na Kroměřížsku, zavítá také do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a setká se tu se zaměstnanci špitálu. S nimi chtěl probírat mimo jiné také jejich mzdové a pracovní podmínky v uvedeném zdravotnickém zařízení. Tento záměr měla ve středu 29. ledna potvrdit mluvčí vlády.

Premiér se však nakonec rozhodl jinak. Podle mě je to jeho výsostné právo. Nicméně můžu se jen domnívat, ale vůbec bych se tomu nedivil, že svou původní představu změnil poté, co se ke snaze Babiše navštívit nemocnici nesoucí jméno českého velikána vyjádřil Čunek.

Politický šéf hejtmanství se totiž 31. ledna v jednom periodiku vycházejícím v kraji svěřil s tím, že pokud se tak stane, potom by on zase šel na úřad vlády a zajímal se o stejné záležitosti se zaměstnanci premiéra (důrazně si hejtmana Čunka dovolím upozornit na fakt, že lidé pracující na Úřadu Vlády ČR nejsou zaměstnanci premiéra, jak se měl on, hejtman, vyjádřit, ale jsou zaměstnanci, byť v přeneseném slova smyslu, daňových poplatníků. A to platí i v případě zaměstnanců KNTB. Pane hejtmane, to nejsou vaši zaměstnanci, abyste vy s nimi jednal tak, jak se vám zrovna hodí – pozn. autora).

Kdybych byl v premiérově postavení, a dověděl se to, co o zamýšleném setkání se zaměstnanci krajské nemocnice hejtman do éteru vypouští, nejednal bych jinak. Takové vyjádření, kterým se Čunek prezentoval, není totiž ničím jiným, než projevem hluboké neúcty a primitivismu. A zoufalosti! Jak známo, zoufalí lidé dělají zoufalé činy a s takovými...

A Čunek zřejmě k zoufalým činům má vážný důvod. Kolem jím neurvale prosazované stavby nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích totiž vystupuje stále více otazníků. Otazníků provázených v mnoha případech vykřičníky.

Nejde jenom o to, jak lidsky darebáckým, podlým, hnusným a pro mnohé zastupitele ponižujícím způsobem Čunek koncem loňského roku nechal schválit stavbu nemocnice. Jde i o to, že kraji doposud chybí část pozemků pro novou nemocnici. Jde o to, že hejtman stále věrohodně nevysvětlil, jakým způsobem bude hejtmanství celou akci financovat, jaký dopad to bude mít na region v budoucnu a podobně.

V posledních dnech totiž přibyl další ́vykřičníko-otazník ́. Čunek a spol se totiž rozhodli, že na opravy stávajících okresních nemocnic v Kroměříži, Uherském Hradišti a ve Vsetíně, které kraj zřizuje, pošle v letošním roce osm milionů korun! Za to dnes nepostavíte ani větší rodinný dům. Čunkem ovládané vedení kraje si však nejspíš myslí, že je to tak v pořádku. Proč? Protože toto rozhodnutí zapadá do koncepce zdravotnictví ve Zlínském kraji, kterou se přes odpor občanů a lékařů snaží Čunek protlačit. Okresní nemocnice totiž podle hejtmanství nepotřebují investice, protože budou přeměněny v polikliniky a zdravotní péče složitější, než obvázání vyvrtnutého kotníku či pořezaného palce, se přesune do nové Čunkovy supernemocnice světové úrovně ve Zlíně-Malenovicích.

Přitom ještě minulý rok politik Čunek mimo jiné tvrdil, že omezení zdravotní péče nehrozí, dušoval se, že stavba nové nemocnice investice do těch okresních neohrozí. Už tehdy mu to spousta lidí nevěřila. Stále jasněji se ukazuje, že oprávněně!

Naplňuje se tak černý scénář, před kterým varovali lékaři, odborná veřejnost i opoziční politici.

Naplnění tohoto plánu bude znamenat obrovské komplikace pro obyvatele okrajových regionů. Doslova všichni, kromě obyvatel zlínské aglomerace, by měli kvalitní zdravotní péči dál, často o desítky kilometrů. Jde o šílený hazard s naším zdravím! Nebojím se proto napsat, že i z tohoto důvodu je potřeba nestoudného, sebestředného a kraj silně ohrožujícího Čunka zastavit!

Pokud bychom, čistě hypoteticky, pominuli výše uvedené, pak už i proto, že hejtmanství a tedy Čunek nemají, kolem stavby nového špitálu v ruce, kromě snůšek demagogických argumentů, lží a polopravd, urážek oponentů a podobně nic, co by kohokoliv k zahájení takové stavby v nejbližší době opravňovalo.

Přitom však Čunek a hejtmanství dál vyhazují z oken jednadvacítky miliony korun na činnost často i pofiderních skupin, rad a komisí a Čunek a bůhvíčeho ještě spojovaného s tímto podle mne krajským tunelem tisíciletí a hejtman dál pokračuje ve svévolných rozhodnutích...

Vlastně jo: „Já, Jiří Čunek, po Bohu nejmocnější a nejmoudřejší...“

Svoje tvrzení opírám o následující:

Konečná platba za pozemky pro jakoukoliv stavbu tohoto rozsahu nebývá prováděna dřív, dokud není v ruce potřebná a schválená dokumentace pro územní rozhodnutí. Zdá se však, že toto pravidlo, respektované v civilizovaném stavebním světě, neplatí pro Jiřího Čunka a jeho nohsledy. Jinak by totiž nemohlo hejtmanství vykoupit pozemky za téměř 200 milionů korun dřív a navíc sumu pravděpodobně uhradit z peněz, jež byly původně určeny pro stavbu nové interny v areálu stávající Krajské nemocnice Tomáše Bati! Nemám problém nazvat takovéto počínání trestným činem.

Žádný soukromý investor by si takový podvod a tunel nedovolil, protože neví, jestli bude stavba povolena. Územní rozhodnutí pro novou krajskou nemocnici ve Zlíně-Malenovicích neexistuje a je otázkou, zda vůbec bude někdy existovat, protože veřejný odpor proti tomuto Čunkovu neodpovědnému nápadu je značný. V tom případě je pak rovněž otázkou, zda takto vynaložené prostředky vlastně nebudou zmařeny.

Abych to ale dopřesnil: standardní postup je takový, že napřed dojde k uzavření smlouvy o smlouvě budoucí na nákup pozemků a poskytnuta je minimální záloha, například dvě procenta z ceny. A až po nabytí právní moci všeho potřebného je cena doplacena.

Avšak v případě Čunka nejde o jediný renonc. Další finance jsou v případě malenovické nemocnice hejtmanstvím vedeným Čunkem, podle mého názoru zatím neoprávněně a tedy i podivně, utráceny při přípravě projektu za 280 milionů, který byl v závěru loňského roku schválen za vydatné pomoci jednoho kolaboranta, sociálního demokrata a starosty Zubří Lubomíra Vaculína. Ten o sobě tvrdí, že správným sociálním demokratem je vlastně on, protože myslí na blaho lidí ve Zlínském kraji. To, že s jeho pomocí v případě realizace Čunkova megalomanského záměru budou ve skutečnosti dlouhodobě doslova sabotovány investice v kraji, jej nezajímá. Pravděpodobně jej zajímá pouze momentální osobní prospěch.

Na závěr si dovolím jednu perličku z lékařského prostředí zlínské KNTB. V závěru loňského roku bylo hejtmanem při návštěvě nemocnice zdravotníkům na jejich dotaz na personální zajištění chodu nové nemocnice sděleno, že světová nemocnice ve Zlíně-Malenovicích se světovými lékaři počítá s přísunem lékařů z Ukrajiny, kteří se už nyní během studia učí česky! No, samozřejmě, nic proti Ukrajincům, jako takovým, ale...

I to mnohé o Jiřím Čunkovi napovídá. A tak se zdá, a reakce řady lidí už dnes takové jsou, že pokud, jak obyvatelé regionu začínají říkat Čunkův lazaret ve Zlíně, skutečně vznikne, povede to k tomu, že marodi ze Zlínska si začnou jezdit pro zdraví všude jinde, jen ne do Zlína.

Autor: Dušan Póč | pátek 31.1.2020 18:08 | karma článku: 36.51 | přečteno: 5094x

Další články blogera

Dušan Póč

Chytrým jsem napověděl, a… Kopat neumím

Co jiného dělat, v těchto časech, než brouzdat po internetu. Tedy, když jste na tom fyzicky tak, jako jsem já. A číst už pomalu nemáte co, sledovat TV je skoro psychicky nebezpečné, hrabat se ve fotoarchivu vás už nebaví a tak...

21.3.2020 v 16:44 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 278 |

Dušan Póč

Chtěl jsem, ale nemohu… Mlčet

Před pár dny jsem se rozhodl, že v současné zejména pro řadového obyvatele tohoto státu nejednoduché době, se až do uklidnění situace odmlčím. A nechám takzvané kompetentní v klidu pracovat. Ale to prostě nejde!

20.3.2020 v 12:50 | Karma článku: 28.93 | Přečteno: 1393 | Diskuse

Dušan Póč

Z vyšetřovny přímo do márnice pod dohledem hygieny

Když jsem ve svém předchozím blogu psal o tom, že ve Zlíně neexistuje zvláštní místo pro odebírání vzorků od lidí podezřelých z nakažení novým koronavirem COVID-19, nějak jsem si neuvědomil podivnosti s tím související.

17.3.2020 v 13:07 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 887 |

Dušan Póč

Už jsem se bál! Jak se ale ukázalo, zbytečně

V neděli jsem na svém profilu jedné ze sociálních sítí vyjádřil obavu z toho, že dosud nevystoupil k nastalé virové situaci prezident republiky. Pak jsem si ale uvědomil, že není jediným, kdo z mediálního éteru zmizel.

16.3.2020 v 14:13 | Karma článku: 20.68 | Přečteno: 1622 |

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Izrael: Turbulence na cestě k velké koalici

Rozhodnutí lídra opoziční strany Modrobílá Benjamina Gantze podílet se na vládě národní jednoty (velké koalici) s Benjaminem Netanjahuem, jeho stranou Likud a spojenci z národně-religiózního tábora provází politické turbulence.

29.3.2020 v 21:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Čínské mokré trhy už opět fungují....

Vyděšení psi a kočky v přeplněných klecích prodávání na maso. Netopýři a škorpioni nabízeni k použití v tradiční medicíně. Vše v otřesných hygienických podmínkách. Činské trhy - porodnice koronaviru, který nás zabíjí opět jedou...

29.3.2020 v 13:45 | Karma článku: 24.56 | Přečteno: 616 | Diskuse

Jan Ziegler

Itálie: Ruská pomoc je z 80% k ničemu

Hodně se vedou diskuse na téma Rusko a COVID-19. I sami ruští lékaři tvrdí, že čísla nemocných koronavirem jsou v jejich zemí podhodnocená a statistky zfalšovány. Údajná ruská pomoc je pouhou propagandou.

29.3.2020 v 13:26 | Karma článku: 25.80 | Přečteno: 1824 | Diskuse

Jan Hink

Ošidné statistiky pandemie

Pokud má vláda stejně nedostatečné informace jako my, nemůžeme ji vyčítat, že jedná právě takto. Zveřejňované údaje nevypovídají o nebezpečnosti viru prakticky nic. Přehnaná imunitní reakce může zlikvidovat naši ekonomiku.

29.3.2020 v 13:23 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 253 | Diskuse

Jan Dvořák

Inteligentní řízení koronaviru přinese průlom

Už za pár hodin, jak vláda předeslala, spustí klíčové opatření, které má z devětadevadesáti procent eliminovat možnost nákazy koronavirem u starších osob.

29.3.2020 v 10:41 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 554 | Diskuse
Počet článků 138 Celková karma 27.93 Průměrná čtenost 903

Bývalý profesionální regionální novinář, který, přestože se v současnosti zabývá profesně zcela něčím jiným, nehodlá mlčky přihlížet nepravostem a neschopnostem

Najdete na iDNES.cz