Polnice, když hlaholí, jako posedlá…

15. 05. 2019 16:59:58
Čunkova polnice začíná opět nad Zlínským krajem hlaholit. Blíží se totiž termín, kdy bude hejtman kraje spolu se svými nohsledy napodruhé orodovat u zastupitelů za svůj megalomanský záměr na postavení nové nemocnice.

S nadsázkou jsem si dovolil do titulku tohoto blogu použít úvod písně z jednoho z nejúspěšnějších prvorepublikových filmů s Vlastou Burianem. Zatímco snímek z roku 1930 – C. a k. polní maršálek – je ryzí komedií, pomyslný film z roku 2019 s pracovním názvem Nemocnice ve Zlínském kraji v režii Jiřího Čunka a s hlavním protagonistou Jiřím Čunkem je ryzí tragédií, ne-li hororem (alespoň zatím se to tak jeví – pozn. autora) a v lepším případě tragikomedií.

Nicméně přibližně měsíc před novým hlasováním zastupitelů hejtman takzvaně zvedl polnici a začal znovu hlaholit a vyzývat tím na zteč.

Hned na úvod svého útoku za reparát vyrukoval s těžkým kalibrem. Předsedou Vlády České republiky Andrejem Babišem. Proč? Protože, znovu si dovolím parafrázovat text zmiňované písně:

Náš starý c.k. polní maršálek (vlastně hejtmánek) za nemocnici dá hlavu na špalek,
sám císař pán se vší svou vehemencí rád maže deku s excelencí.

Byť výstupy ze setkání Andreje Babiše s Jiřím Čunkem směrem k veřejnosti přes sdělovací prostředky jsou veskrze nic neříkající, kdo dobře hejtmana zná, ví, že on premiéra jen tak mezi řečí o svém megalomanském záměru a zbůhdarma neinformoval. Jiří Čunek totiž nic pro nic za nic nedělá!

Taky se ví, že to byli právě zastupitelé z řad Babišova hnutí ANO, kteří se spolu s dalšími Čunkovi postavili. A tak lze očekávat (zvlášť při obecném povědomí o tom, jakže to v české kotlině chodí a že politická prostituce je všudypřítomná – pozn. autora), že Čunek nyní bude chtít, za své v minulosti nejedno pochlebování Babišovi, aby šéf hnutí a kabinetu tak nějak zakročil a demokraticky své soukmenovce přesvědčil o tom, že takto proti Čunkovi ne.

Nijak tento můj názor nezmění ani proklamace obou politiků, respektive to, že hejtman Čunek připustil, že si od návštěvy premiéra nic navíc, kromě slavnostního otevření magnetické rezonance v Kroměřížské nemocnici, nesliboval. Jedním dechem však dodal, že však věří, že se projekt nové nemocnice díky své připravenosti stane pro stát zajímavý. No, a máme tu první slova mezi řádky, která je možné si vysvětlit i tak, že s těmi penězi, jak o nich Čunek mluví, by nemuselo být všechno tak, jak říká, a že bez pomoci státu to nebude jen tak jednoduché, jak sám často naznačuje.

Nepostará se o to ani vyjádření českého premiéra, že stranickým kolegům nedá žádná doporučení pro červnové hlasování o schvalování investičního záměru nové nemocnice. Proč se ale zrovna v tuto dobu a za současné situace nechal zatáhnout do vysvětlování problému hejtmanem, když přijel, jak bylo prezentováno, pouze a jen na slavnostní otevření magnetické rezonance v Kroměřížské nemocnici?

V obou případech musím napsat, ba naopak. Hlaholení obou politiků ve stejné tónině je mně totiž docela dost podezřelé a svádí k domněnkám, že tomu bude jinak. No ale budiž.

Pak jen doufám, že předsedu Vlády České republiky Čunek informoval, v rámci objektivity, také o protichůdných názorech, i z řad lékařské veřejnosti (viz Čunek dostal konečně za vyučenou, ale...), které jsou mu moc dobře známy.

Nebo o tom, že přípravy na rekonstrukci stávající Krajské nemocnice Tomáše Bati byly už tak daleko, že na nultou až druhou etapu byl hotový projekt, který stál 26 milionů korun. Na stole leželo i stavební povolení, které se postupně prodlužovalo. A vysvětlil mu, proč ho současné vedení kraje nechalo propadnout, zastavilo již rozjetou rekonstrukci a nechalo tak pacienty i její zaměstnance na holičkách a přišlo s Čunkovou vizí. Ostatně ta s největší pravděpodobností nebude pouze o osmi miliardách korun – viz Kolem nové nemocnice a Jiřího Čunka to začíná pěkně vřít.

Doufám, že Jiří Čunek informoval Andreje Babiše také o odkupu potřebných pozemků pro novou krajskou nemocnici. Že pro potřebu stavby nemocnice v Malenovicích je nutné mimo jiné získat rovněž pozemek o výměře přes 18.000 m2. Jde podle informací o pozemku z katastrálního území Malenovice u Zlína o ornou půdu (!), která je ve vlastnictví Římsko-katolické farnosti Zlín-Malenovice. Navíc se v tomto případě nemluví o vykoupení pozemku, ale o jeho pronájmu, což bude pro jeho vlastníka mnohem výhodnější. Dost podivné! Zejména když uvážíme, jaké jsou vazby Jiřího Čunka na církev a vezmeme-li v úvahu skutečnost, že jeho starší bratr je významným církevním hodnostářem (viz - Čunek se v TV rozpovídal o gaunerech).

Vysvětlil Čunek tuto skutečnost alespoň premiérovi, když už obyčejní lidé mu za odpověď vztahující se k tomuto problému nestojí?

Obávám se, že nikoliv. Nevím proč, ale něco mi říká, že Jiří Čunek s plány v ruce zahrnoval jednoho z nejmocnějších mužů tohoto státu pouze tím, co se mu hodilo a dál z oponentů dělal trouby, kteří ničemu nerozumí.

A tak mě, nemůžu si pomoct, napadají další slova v úvodu blogu připomínané písně:

Živý jak paša v harému je pan maršál náš,
má velký byt i gáži, prostě apanáž.
A na klobouku vlaje mu chochol tam a sem,
když jede ekvipáží nebo auťasem.
Mámí zvláště dámy velkým lampasem.

A tak nezbývá než doufat, že zastupitelé kraje zůstanou pevní ve svých kramflecích, odolají (ne)významu premiérovy návštěvy a hlavně Čunkovým slibům a příslibům. On totiž Čunek, jak pro Vsetín, tak zatím také pro Zlínský kraj, nic moc významného či mimořádného nepřinesl (nechci do toho tahat problematiku kolem Cikánů ve Vsetíně z roku 2006 – to je tak trochu o něčem jiném). A nepřinese!

Pro Jiřího Čunka bylo vždy až na prvním místě jeho osobní blaho a prospěch jeho nohsledů a přívrženců.

Autor: Dušan Póč | středa 15.5.2019 16:59 | karma článku: 20.02 | přečteno: 429x

Další články blogera

Dušan Póč

Diakonie slaví s podporou obyvatel města další úspěch

Když se něco dělá s přesvědčením a srdcem, neúspěch není možný. Dokázala to v těchto dnech vsetínská Diakonie, která ve městě uspořádala Sbírku šatstva, jejíž výsledek slova předchozí věty naprosto přesvědčivě potvrzuje.

19.5.2019 v 10:48 | Karma článku: 13.32 | Přečteno: 228 |

Dušan Póč

Filmy ano. Vsetínská radnice? NE!

Propagační filmy o Vsetínu, které spatřily světlo světa v únoru tohoto roku, sklízejí úspěch. Zaslouží si to. Jsou skutečně moc hezké. Autoři odvedli skvělou práci. Dostalo se jim za to po zásluze ocenění v soutěži TouristPropag.

13.5.2019 v 11:25 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 392 |

Dušan Póč

Čeho, nebo koho se bojí vsetínské konšelstvo?

Osvobození od fašistického jha si v sobotu 4. května připomněli ve Vsetíně na dvou místech. Zatímco jedni stihli oba pietní akty, například vsetínští konšelé, ostatně jako vždy v posledních letech, trapně a nedůstojně selektovali.

6.5.2019 v 11:41 | Karma článku: 20.84 | Přečteno: 381 |

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Přestřelil Kubera v Terezíně? Určitě ne!

Včera jsem se opět zúčastnil tradiční Terezínské tryzny. Jsem přesvědčen, že před hrůzami, které dokážou napáchat nadřazenecké totalitní ideologie, je třeba varovat i dnes. A proto jsem rád, když se upozornily i současné hrozby.

20.5.2019 v 19:01 | Karma článku: 23.50 | Přečteno: 309 |

Ivo Hnilica

Donald Trump - nejzajímavější prezident Spojených států!

Neřeším jeho postoje k té které politické nebo i vojenské „věci“, ale jeho chování v přístupu v politice, odstranilo kamennou a uhlazenou diplomatickou mluvu - "nóty". Již nedostačuje soudobým požadavkům překotného politického výv

20.5.2019 v 17:28 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 132 | Diskuse

Jiří Žamboch

Jak samozvaní strážci pravdy ověřují informace

O kom není zmínka na internetu, ten pro ně neexistuje. Pokud o něm napíšete, tak jste jako autor lhář, co si vymýšlí. Nebo břídil, který, když opisuje z jiných zdrojů, tak dokáže zkomolit i jméno!

20.5.2019 v 17:10 | Karma článku: 21.56 | Přečteno: 342 | Diskuse

Karel Trčálek

Volím rozumného p. Hanniga, nechci, aby senioři přišli o své řidičáky!

Pan Hannig neodvratně spěje k dalšímu svému drtivému volebnímu veleúspěchu. Je mi ctí, že i mojí, byť nepatrnou zásluhou

20.5.2019 v 17:07 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 165 | Diskuse

Petr Burian

Spásonosný mainstream

Výraz mainstream znamená hlavní proud. V hudbě, literatuře nebo novinařině pak nejde o nic jiného, než oslovit co největší masu odběratelů. Někteří diskutéři si však z něj ukuli plácačku svých tupých lží a vlastní neschopnosti.

20.5.2019 v 16:06 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 254 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 25.53 Průměrná čtenost 806

Bývalý profesionální regionální novinář, který, přestože se v současnosti zabývá profesně zcela něčím jiným, nehodlá mlčky přihlížet nepravostem a neschopnostem

Najdete na iDNES.cz