Jasno je už také kolem dvou ve Vsetíně pokácených zdravých jehličnanů. Ale…

11. 01. 2019 12:16:41
Tak jasno je už také kolem dvou smýcených jehličnanů u ZŠ Vsetín-Luh. Zdá se, že okolnosti jejich pokácení jsou objektivní. A tak je nasnadě poslední otázka. Proč až doposud vsetínská radnice, respektive její představitelé, mlčí.

Koncem listopadu loňského roku (24. 11. 2018) došlo k pokácení dvou vzrostlých a v té době zdravých jehličnanů rostoucích v blízkosti Základní školy ve vsetínském sídlišti Luh. Zejména obyvatele této části města, avšak nejenom je, tato skutečnost velmi rozčílila. Zvlášť proto, že se jim nedostalo žádného vysvětlení, proč se musely jejich dva oblíbené a krásné stromy kypící zdravím z povrchu zemského poroučet.

Vyrojila se proto spousta spekulací a zdůvodňování, nechybělo osočování a invektivy směrem k radnici. Na řadu přišly také úvahy o korupci. A nic na tom nezměnil ani fakt, že jedna z dřevin skončila jako vánoční strom na náměstí Svobody ve Vsetíně. Ba naopak...

Vysvětlení, tedy alespoň pro mě, proč se tak ve vsetínském sídlišti Luh stalo, spatřilo světlo světa až teprve v těchto dnech. Ukázalo se, že důvody, proč musely být stromy z daného místa odstraněny, mají racionální jádro. Podle opozičního zastupitele Tomáše Husy, moc mu za jeho vysvětlení děkuji, totiž nešlo vyloučit, že oba jehličnany by v budoucnu mohly způsobit problémy. Včetně ohrožení zdraví a životů lidí.

V místě, kde stromy rostly, totiž byly v loňském roce prováděny stavební práce související s opravou chodníku a zřízením nových parkovacích míst. Tehdy se snahou stromy zanechat. Podle dendrologa však došlo při pracích k porušení kořenového systému obou stromů. Nebylo proto možné vyloučit, že kořeny by dříve nebo později napadla hniloba a jejich pevnost by tak byla vážně ohrožena. Nehledě na to, že i zdravé kořeny těchto jehličnanů nejdou nijak do hloubky. O to větší nebezpečí proto u nich nebylo možno vyloučit.

Stromy proto dendrolog doporučil v období vegetačního klidu smýtit. A radnice tak nechala učinit.

Tomu lze porozumět, to lze pochopit.

Co jde však mimo rámec zdravého selského rozumu je fakt, že rathaus vedený Jiřím Růžičkou stále mlčí. Proč? Čeho se bojí? Vždyť za takovým vysvětlením, a osobně nemám sebemenší důvod mu nevěřit, stojí logika, opodstatnění, smysluplnost. Nebo je snad za tím vším ještě něco, co by se veřejnost dovědět neměla? Není se proč divit, že i taková hloubání vyvěrají na povrch. Na co jsou vydávány z peněz daňových poplatníků a tedy obyvatel města Vsetínské noviny? Jenom proto, aby představovaly a glorifikovaly starostu Jiřího Růžičku a místostarostku Simonu Hlaváčovou? Jiným komunálním politikům se totiž místa dostává pouze sporadicky. V případě opozice ani nemluvě.

Avšak není to jediné vysvětlení, které Jiří Růžička svému zaměstnavateli, obyvatelům Vsetína, dluží. Odpověď by měl, jako nejvyšší správce města, dát i na otázku, jak jím řízený první úřad města postupoval vůči těm, kteří narušení kořenového systému pokácených stromů způsobili. Mluví se v těchto dnech i o tom, že samotný projekt nebyl tím pravým ořechovým, co rekonstrukce tohoto prostoru potřebovala. Údajně i pro potíže v zajištění zimní údržby v těchto dnech. Proč došlo ke schválení takového projektu? Kdo za tím stojí? Čí zájmy?

Senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek před časem v obhajobě zvolení Růžičky za starostu města v jednom z rozhovorů pro televizi řekl, že Jiří Růžička je inženýr a potkal se i s právem. To je prý pro něj, Čunka, dostatečná kvalifikace a záruka toho, že bude dobrým starostou a jeho nástupcem. Ukazuje se ale, že Růžička dobrým starostou není. I z jeho vlastních řad se už ozývají hlasy, že není ochoten a vlastně ani schopen řešit problémové situace a že jde z pozice komunálního politika o neschopného člověka.

Jeho jedinou kvalifikací, zato v současné době tou rozhodující, je podle mě být Čunkův člověk. A tím Růžička rozhodně je. A tak se ani není co divit, že situace ve Vsetíně je taková, jaká je. Chce se mi říct a proto píši: Děkujeme, pane Růžičko,...

Autor: Dušan Póč | pátek 11.1.2019 12:16 | karma článku: 16.50 | přečteno: 462x

Další články blogera

Dušan Póč

Bílá zima barvila Vsetíňany do červena

Tak máme za sebou první opravdový nápor letošní zimy. Přestože mrazivé počasí předurčovalo spíše chladné hlavy, u mnohých Vsetíňanů tomu bylo naopak. Ne díky tomu, že v lednu napadl sníh. Na vině byla radnice a technické služby.

16.1.2019 v 17:07 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 449 |

Dušan Póč

Opět s křížkem po funuse. Odpověď na jednu otázku však stále schází

Nepochopitelně řadu týdnů trvalo vsetínské radnici, než se vyjádřila k tomu, proč došlo koncem roku v sídlišti Rybníky ke kácení stromů. Proč radnice až doposud mlčela, je však stále opředeno pavučinou tajemství.

9.1.2019 v 17:06 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 311 |

Dušan Póč

Čunek vyzval vládu…

Po dlouhé době jsem se ztotožnil s názorem Jiřího Čunka. Hlavou mně prolétla myšlenka, že by to mohlo znamenat s příchodem nového roku, v názorové oblasti, blýskání na lepší časy. Jenže! To by v tom nesměl hrát hlavní roli Čunek.

7.1.2019 v 17:40 | Karma článku: 21.39 | Přečteno: 934 |

Další články z rubriky Politika

Karel Ábelovský

Nejen že jde o všechno, ale také platí, že vše je možné II.

... jde o Brexit, abyste dlouze netápali. A jde o osud Británie a také o osud EU. Tím spíš, by všichni rozumní a myslící lidé, měli zvážit, co by asi tak mohl přinést Czexit, nejen naší zemi, ale každému jednomu z vás.

17.1.2019 v 12:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Dvořák

Soukupův odchod z televize do politiky bude mít nedozírné mediální následky

„Šéfe, a ještě jeden podpis, sem“, ukazoval kancléř Mynář prstem místo, kam se má prezident podepsat.

17.1.2019 v 11:15 | Karma článku: 9.56 | Přečteno: 335 | Diskuse

Jan Bartoň

Mediální magnát Soukup má (po)hnutí

Velké „životní rozhodnutí“ Jaromíra Soukupa, mediálního podnikatele a majitele televize Barrandov, se týká jeho nového angažmá v české politice. Zakládá nové politické hnutí List Jaromíra Soukupa.

17.1.2019 v 9:24 | Karma článku: 23.30 | Přečteno: 636 | Diskuse

Petr Máj

Kauza Jan Palach

Půl století nás dělí od onoho děsivého okamžiku, kdy se upálil člověk. Pochodeň č. 1, za kterou se sám prohlásil. Bylo to odvážné, čestné, odpovědné... dech beroucí.

17.1.2019 v 6:56 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 425 | Diskuse

Libor Čermák

Má se dějepis učit podle sovětů anebo podle BIS? Ani podle jednoho!

Dějepis se má dětem předávat jednak záživně a pak tak, jak to ve skutečnosti bylo. Žádná politická ideologie do školního vyučování nepatří. A pokud si někdo myslí něco jiného, tak ho nepovažuji za demokrata!

17.1.2019 v 6:38 | Karma článku: 21.71 | Přečteno: 236 |
Počet článků 58 Celková karma 21.14 Průměrná čtenost 798

Bývalý profesionální regionální novinář, který, přestože se v současnosti zabývá profesně zcela něčím jiným, nehodlá mlčky přihlížet nepravostem a neschopnostem

Najdete na iDNES.cz