Opět s křížkem po funuse. Odpověď na jednu otázku však stále schází

9. 01. 2019 17:06:42
Nepochopitelně řadu týdnů trvalo vsetínské radnici, než se vyjádřila k tomu, proč došlo koncem roku v sídlišti Rybníky ke kácení stromů. Proč radnice až doposud mlčela, je však stále opředeno pavučinou tajemství.

Možná si konšelé řekli, že nebude od věci držet se názoru svého eléva a šéfa redakce radničních novin, že s laickou veřejností nemá význam o takových vysoce odborných záležitostech mluvit. Ale se zlou se, stejně, jako v případě spalovny, potázali. Vsetíňané nemlčeli a přiměli radnici promluvit.

Nic na celé situaci, tedy v případě kácení stromů, nemění ani skutečnost, že smýcení jednadvaceti vzrostlých a zdravých stromů mělo racionální jádro. Kořeny jasanů, lip, bříz a jedlí totiž fakticky ohrožovaly plynový řad. A že tedy kácení stromů mělo svoji logiku a bylo nanejvýš nutné.

O to víc je ale zarážející, proč radnice až do těchto dní mlčela. Proč lidem už dávno nesdělila důvody. Lidé by je zcela jistě pochopili. Zejména, když shodou okolností to byla právě havárie plynovodního řadu v areálu Mateřské školy Benátky na Rybníkách, jak se v těchto dnech ukázalo zapříčiněná přirozenou rozpínavostí kořenových systémů stromů, která byla impulzem k prvnímu kácení.

A když už se konšelstvo či úředníci města nechtěli s obyvateli města setkat z očí do očí, tak proč nevyužili alespoň radničních novin. To by snad vedoucí redakce dokázal napsat, že tam a tam jsou káceny stromy, protože jejich kořeny ohrožují plynovod a existuje reálné nebezpečí vážného ohrožení nejenom majetku, ale zejména zdraví a životů obyvatel žijících v dané lokalitě. Tečka! Nic světaborného, nic složitého, ale zřejmě ne pro redakci Vsetínských novin a její redakční radu.

A to je na tomto konkrétním případu to nejsmutnější a nejtrapnější.

A zarážející je také to, že radnice doposud nedokázala odpovědět na další takzvanou kauzu stromy. Na to, proč byly koncem listopadu loňského roku (24. 11. 2018) pokáceny dva vzrostlé a zdravé jehličnany nedaleko Základní školy Vsetín-Luh. Jeden z nich byl použit jako takzvaný vánoční strom na náměstí Svobody. Kde skončil druhý, ví jen pár vyvolených.

Nahrává to k lidové tvořivosti ve vymýšlení si důvodů, ale rovněž k úvahám o jakési korupci vedoucí ke schodišti do radnice, k jejím mocným a podobně. Ani to nestojí starostovi města a jeho podřízeným za to, aby celou záležitost Vsetíňanům věrohodně vysvětlili? I když je otázkou, čemu či komu budou lidé věřit, když od pokácení stromů uplynulo téměř čtvrt roku.

Přihlédnout je totiž potřeba k tomu, jak jsem napsal v jednom ze svýchpředchozích blogů, že stromy odolaly i nedávné výstavbě parkoviště při úpravě komunikace vedoucí kolem zmiňované základní školy. Možná i proto, že projektant prací si váží stromů ve městě a postaral se v plánu o to, aby kolem nich vznikly v prostoru parkoviště ostrůvky, které zajistí dřevinám vhodné podmínky pro jejich další

růst. Ale pak přišel někdo jiný... Kdo? Odpoví radnice lidem a svým skutečným chlebodárcům?

Myslím si, že je nejvyšší čas, aby přestal vsetínský Městský úřad, respektive jeho představitelé, trpět po vzoru svého morálně politického mecenáše a „loutkovodiče“ zpoza Sirákova, samolibostí a přestali si ve své podstatě dělat, co se jim zachce a zlíbí. Je nejvyšší čas, aby si konšelé s plnou vážností uvědomili, jak už jsem také několikrát napsal, že skutečně jediným zaměstnavatelem a tím, komu se mají zpovídat, jsou obyvatelé města. Nikdo jiný, byť by byla jeho politická moc jakákoliv.

A znovu a ještě jednou: Je nejvyšší čas, aby vsetínští konšelé začali s lidmi žijícími ve městě otevřeně mluvit, informovat je o všem zásadním, co hodlají či zamýšlejí udělat. Bez ohledu na to, co si o tom myslí jejich koaliční kolega ve funkci vedoucího redakce radničních novin.

Autor: Dušan Póč | středa 9.1.2019 17:06 | karma článku: 14.95 | přečteno: 311x

Další články blogera

Dušan Póč

Bílá zima barvila Vsetíňany do červena

Tak máme za sebou první opravdový nápor letošní zimy. Přestože mrazivé počasí předurčovalo spíše chladné hlavy, u mnohých Vsetíňanů tomu bylo naopak. Ne díky tomu, že v lednu napadl sníh. Na vině byla radnice a technické služby.

16.1.2019 v 17:07 | Karma článku: 17.37 | Přečteno: 447 |

Dušan Póč

Jasno je už také kolem dvou ve Vsetíně pokácených zdravých jehličnanů. Ale…

Tak jasno je už také kolem dvou smýcených jehličnanů u ZŠ Vsetín-Luh. Zdá se, že okolnosti jejich pokácení jsou objektivní. A tak je nasnadě poslední otázka. Proč až doposud vsetínská radnice, respektive její představitelé, mlčí.

11.1.2019 v 12:16 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 462 |

Dušan Póč

Čunek vyzval vládu…

Po dlouhé době jsem se ztotožnil s názorem Jiřího Čunka. Hlavou mně prolétla myšlenka, že by to mohlo znamenat s příchodem nového roku, v názorové oblasti, blýskání na lepší časy. Jenže! To by v tom nesměl hrát hlavní roli Čunek.

7.1.2019 v 17:40 | Karma článku: 21.39 | Přečteno: 934 |

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Jaroslav Jirát

Na oteplování sobecky

Globální oteplování postupuje a bude postupovat dál. Bez ohledu na naivní úsilí Evropy. Produkci CO2 ovládá (spolu s USA) Čína, Indie a další přelidněné asijské státy

17.1.2019 v 9:07 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 164 | Diskuse

Aleš Erber

Lék na záchranu českých lesů a jejich vlastníků existuje!

Letošní rok bude pro lesnicko-dřevařský sektor devastující a pro některé vlastníky lesů existenční! Na hrubý pytel patří hrubá záplata! Řešení krize tkví ve vyhlášení nouzového stavu a ve výkupu dříví garantovaným státem!

15.1.2019 v 12:29 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 762 | Diskuse

Mirek Matyáš

Němečtí elektromobilisté jsou truhlíci …

... alespoň takový pocit jsem získal po přečtení článku od blogokolegy Zímy. Je možné, že v Německu jezdí s elektromobily samá paka?

14.1.2019 v 14:01 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 1532 | Diskuse

Milan Smrž

Jak zajistit levnou energii pro všechny

Ač ceny elektřiny rostou, stále je příliš levná, srovnáme-li její cenu s externalitami fosilní či jaderné výroby. Další zdražení by mohlo vést ke snížení spotřeby, doplatily by na ně však chudší vrstvy. Nabízí se win-win řešení.

12.1.2019 v 15:11 | Karma článku: 18.64 | Přečteno: 1440 | Diskuse

Michal Beran

Země, poslední obyvatelná planeta

Věříme v pokrok, který vše vyřeší a který nám zajistí lepší budoucnost. Možná až moc spoléháme na to, že se scifi stane skutečností. O naší planetě a o tom, co si myslím, že by nám prospělo.

10.1.2019 v 15:39 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 179 | Diskuse
Počet článků 58 Celková karma 21.14 Průměrná čtenost 798

Bývalý profesionální regionální novinář, který, přestože se v současnosti zabývá profesně zcela něčím jiným, nehodlá mlčky přihlížet nepravostem a neschopnostem

Najdete na iDNES.cz