Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Kulatý stůl k ZEVO se konšelům moc nepovedl

18. 12. 2018 9:37:50
Hasit požár, který založil svou horlivostí konšelský novic Jiří Žůrek sirkou, která plamenně dala veřejnosti najevo, že koalice s ní nebude o zamýšlené spalovně diskutovat, se rozhodla vsetínská radnice uspořádáním kulatého stolu.

S křížkem po funusu! A taky to tak dopadlo! Podle mého názoru jádro kolem starosty Jiřího Růžičky tvrdě narazilo a z mého pohledu řadového obyvatele města prohrálo v otázce spalovny (oficiální název zařízení na spalování odpadu a čištění spalin ZEVO) na celé čáře.

Prvním poraženým se ale stal jeden z TOP představitelů prvního úřadu města, konšelský novic a vedoucí redakce radničních novin Jiří Žůrek. Ten totiž krátce nato (zhruba v polovině listopadu), kdy na veřejnost pronikla informace o neochotě radniční vládnoucí koalice bavit se lidmi na téma spalovny, mimo jiné, vypustil do éteru toto: „Nejsem úplně přesvědčen o tom, že při řešení vysoce odborných věcí je názor laické veřejnosti zcela relevantní...“ A tím Vsetíňany hodně naštval a přinutil je k tlaku na rathaus, jenž vedl až ke svolání předvánočního takzvaného kulatého stolu.

Jak se totiž ukázalo, vsetínská veřejnost moc dobře ví, o čem je řeč, což dala nejenom Žůrkovi zcela jasně v diskuzi u kulatého stolu více než jasně najevo.

Ale pěkně popořádku. Setkání odborníků s obyvateli města zahájila prezentace toho, co má, respektive co by mohlo ve Vsetíně vzniknout. Nic proti tomu. Jen kdyby si přednášející nespletli velkou zasedačku vsetínského Městského úřadu s vysokoškolskou posluchárnou či kongresovým sálem. Omluvou jim budiž fakt, že příliš časového prostoru pro svá vystoupení přednášející nedostali. Na druhou stranu to předem dobře věděli, a tak měli svá vystoupení především z hlediska věcnosti a konkrétnosti ve vztahu ke Vsetínu přizpůsobit. Ale to je druhá věc, a taky připouštím, že věc názoru.

Po alespoň pro mě mdlé odborné prezentaci přišla na řadu diskuze. A začala dotazem jednoho z přítomných Vsetíňanů, zda je pravda, že jeden z přednášejících odborníků je majitelem či spolumajitelem jedné z rozhodujících firem, které by v případě schválení projektu měly hrát v dodávkách technologií či know how významnou ne-li rozhodující roli. Dostalo se mu kladné odpovědi, ostatně nezbylo nic jiného, sálem to zašumělo a většině přítomných začalo být jasno „vo co tady vlastně gou...“

A když se o chvíli později přítomní v sále, kteří zejména k překvapení konšelstva zahrnovali sedící za předsednickým stolem věcnými, odbornými a relevantními dotazy dověděli, že to, co má ve městě vzniknout a je nazýváno ZEVO ještě nikde v republice neexistuje a nefunguje a že Vsetíňané se v tomto směru mají stát jakýmisi pokusnými králíky, mávli první z davu nad marností toho, co se v sále děje směrem ke starostovi města Jiřímu Růžičkovi a jeho hostům rukou a opustili sál.

Korunu všemu pak nasadil sám takzvaný první muž města Růžička. To když přiznal, že on sám, a podle něj ani nikdo jiný z radnice, s nikým o záměru společnosti, která ve Vsetíně teplo do domácností a firem dodává a je v rukou německého kapitálu, nejednal!

Udělal ze sebe, a nejenom ze sebe, ale z celého vedení města kašpary, loutky. Proto se není co divit, když se jeden z přítomných v plénu Růžičky zeptal, za koho tedy vlastně kope, se mu rovněž z pléna dostalo odpovědi: ... za Čunka! Následoval bouřlivý potlesk... Budu ješitný, ale dostalo se mi souhlasného stanoviska či potvrzení toho, co tady na svém blogu tvrdím už řadu týdnů a měsíců. Že totiž především Jiří Růžička, jeho souputnice Simona Hlaváčová (a propós, ani se neodvážila usednout na některé z volných míst a zůstala stát na samém sálovém chvostu), radní a architektka Martina Hovořáková (tu jsem ani nezahlédl) spravují či destruují město podle toho, jak někdo jiný, lépe napsáno Jiří Čunek, píská. Zdá se, že počet lidí ve městě, kteří to vnímají stejně, přibývá.

Jaký osud čeká návrh na vybudování spalovny v silně obydlené části téměř v centru Vsetína je zatím ve hvězdách. V rámci objektivity je potřeba uvést, že s ohledem na připravované legislativní kroky státu je její vznik pro region asi nezbytný. A také to, že v tvrzení toho či onoho je pravda zřejmě někde uprostřed. Mezi tím, čím argumentují odborníci a tím, co tvrdí Vsetíňané. Pravdou taky je, že pro případnou spalovnu ve městě jsou i další možnosti jejího umístění. Ne v centru, ale na okraji města.

V úvahu je třeba taky vzít fakt, že spalovnu budou v regionu potřebovat zřejmě i další místa. Proč tedy vsetínská radnice neiniciuje snahu o společný postup a neprosazuje výstavbu společné spalovny? Stačila by jedna. Takto jich bude potřeba možná i několik. Pokud tedy v ostatních městech radnice, jak se říká, neosvítí duch svatý a nepostaví společnou a Vsetín vyšachují a nechají ho napospas zahraničnímu soukromému kapitálu.

Ukazuje se ale také, že současné vedení města, zejména jeho již zmiňovaná část, která má ale na dění ve městě díky zázemí, respektive ochranným křídlům nataženým z hejtmanství rozhodující vliv, není schopné a ani ochotné dělat něco v zájmu obyvatel města. Jejich prvořadý zájem je někde zcela jinde.

Zejména z tohoto pohledu mě zaráží slabá účast, ba i neúčast opozičních zastupitelů. Jediná Koalice pro otevřený Vsetín přišla v kompletní zastupitelské sestavě. A zahlédl jsem i zástupce ČSSD. Je škoda, že ostatní nepřišli veřejnost podpořit. O hlasy se nebojuje pouze pár týdnů před volbami. O přízeň a hlasy lidu je potřeba bojovat, a někdy i urputně, stále.

Avšak to sem až tak nepatří. To je taky věc názoru a rozebrat si to musí někdo jiný. Ne já. Možná ale přeci jenom ještě jednou odbočím od toho, co jsem napsal. Ale utkvělo mi to na srdci, a jak se říká, všechno se vším souvisí. K pomyslnému kulatému stolu usedl také bývalý vsetínský místostarosta Stanislav Pavelec. Nezakrývám, že on i tehdejší starostka Iveta Táborská si se mnou za mé novinářské praxe užili své. Ale s oběma nemáme problém podívat se vzájemně do očí. Stanislav Pavelec mně při setkání mimo jiné řekl: „Vy ještě budete na nás vzpomínat...“ Moje odpověď zněla: „Nebudeme. Už vzpomínáme. Alespoň já to tak mám...“

A ještě jednu věc si neodpustím. Radnice si pro uspořádání kulatého stolu vybrala termín týden před Štědrým dnem, kdy vrcholí v domácnostech přípravy na nejkrásnější svátky v roce. Od lidoveckého vedení dost překvapující. Navíc 17. prosince se ve Vsetíně hrálo prvoligové hokejové utkání a Vsetín, jak známo, je hokejovým městem. Považuji to ze strany Růžičky a spol. za nehoráznou vypočítavost a schválnost. Bez ohledu na to, že kdyby se takováto debata, jaké byla velká zasedačka radnice svědkem, uskutečnila až po Novém roce, nic by se nestalo.

Autor: Dušan Póč | úterý 18.12.2018 9:37 | karma článku: 21.80 | přečteno: 508x

Další články blogera

Dušan Póč

Chytrým jsem napověděl, a… Kopat neumím

Co jiného dělat, v těchto časech, než brouzdat po internetu. Tedy, když jste na tom fyzicky tak, jako jsem já. A číst už pomalu nemáte co, sledovat TV je skoro psychicky nebezpečné, hrabat se ve fotoarchivu vás už nebaví a tak...

21.3.2020 v 16:44 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 278 |

Dušan Póč

Chtěl jsem, ale nemohu… Mlčet

Před pár dny jsem se rozhodl, že v současné zejména pro řadového obyvatele tohoto státu nejednoduché době, se až do uklidnění situace odmlčím. A nechám takzvané kompetentní v klidu pracovat. Ale to prostě nejde!

20.3.2020 v 12:50 | Karma článku: 28.93 | Přečteno: 1393 | Diskuse

Dušan Póč

Z vyšetřovny přímo do márnice pod dohledem hygieny

Když jsem ve svém předchozím blogu psal o tom, že ve Zlíně neexistuje zvláštní místo pro odebírání vzorků od lidí podezřelých z nakažení novým koronavirem COVID-19, nějak jsem si neuvědomil podivnosti s tím související.

17.3.2020 v 13:07 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 887 |

Dušan Póč

Už jsem se bál! Jak se ale ukázalo, zbytečně

V neděli jsem na svém profilu jedné ze sociálních sítí vyjádřil obavu z toho, že dosud nevystoupil k nastalé virové situaci prezident republiky. Pak jsem si ale uvědomil, že není jediným, kdo z mediálního éteru zmizel.

16.3.2020 v 14:13 | Karma článku: 20.68 | Přečteno: 1622 |

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Zdenek Jandejsek

Zemědělské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o hospodaření v krajině z pohledu ekologie

Velká část „zelených teroristů“ mluví o nutnosti snižování živočišné výroby z důvodu velké uhlíkové stopy. Domnívám se, že to neplatí pro Českou republiku, protože v sousedním Německu je intenzita výroby 2,5 až 5 krát vyšší...

17.3.2020 v 17:36 | Karma článku: 24.95 | Přečteno: 591 | Diskuse

Zdenek Jandejsek

Zemědělské a potravinářské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o soběstačnosti

Když hodnotím české zemědělství z pohledu dosahovaných výsledků v užitkovosti a chovu jednotlivých druhů a kategorií zvířat, můžu konstatovat, že je na velmi vysoké úrovni. Skutečně patříme v rámci EU mezi ty nejúspěšnější země.

16.3.2020 v 18:02 | Karma článku: 26.12 | Přečteno: 782 | Diskuse

Dušan Póč

Spalovna podruhé. Tentokrát dávající smysl

Ukázalo se, že také uvnitř vsetínské radnice se mohou zrodit skvělé nápady. Asi se najdou ti, kteří mi nebudou věřit, že to myslím vážně. Ale já to opravdu ironicky nemyslím. To mně se líbící vnuknutí nese název spalovna...

16.3.2020 v 11:32 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 287 |

Jan Provazník

Koronavirus – trest boží?

Někteří lidé zejména v silně katolicky orientovaných zemích mají tendenci vnímat současné problémy spojené s virovou pandemií jako jakýsi trest shůry za naše „hříchy“.

15.3.2020 v 22:11 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 368 | Diskuse

Barbora Topinková

Koronavirus neumí plavat kraula!

Pandemie přiškrcuje dech i peněženky, uzavírá školy, divadla i hranice. Zachovejte paniku s chladnou hlavou, hydrogeologie má pro vás ohledně koronaviru dobré zprávy!

12.3.2020 v 8:02 | Karma článku: 23.55 | Přečteno: 755 | Diskuse
Počet článků 138 Celková karma 27.93 Průměrná čtenost 903

Bývalý profesionální regionální novinář, který, přestože se v současnosti zabývá profesně zcela něčím jiným, nehodlá mlčky přihlížet nepravostem a neschopnostem

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...