Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čunkova sebestřednost nezná mezí

10. 08. 2018 18:42:31
Tolik sebestřednosti a nabubřelosti, kterou předvedl senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek v červencovém rozhovoru pro televizi, jsem od tohoto politika ještě neslyšel. A to jsem si o něm v tomto směru žádné iluze nedělal.

Jako interpret legendárního hitu skupiny Olympic – JÁ – vypadal v mých očích Jiří Čunek, který odpovídal na otázky bývalé mluvčí vsetínské radnice v jisté televizní stanici. Při jeho mluvě se mně totiž okamžitě vybavila slova písně:

Ve všem chtěl mít větší podíl
Pro jiné se nenarodil
Sám neuměl ničeho se vzdát
Jen ostatní za nos vodil
Myslel na to, kudy chodil
A jen sebe upřímně měl rád
Každou větu začal slůvkem Já
Každou větu končil slůvkem Já

Já, já, já, jenom já
Já stačím si sám
Já, já, já, jenom já

Já jsem zařídil, já jsem se rozhodl, já jsem vymyslel... Pomalu ani slovo o tom, že existují rovněž jiní, bez nichž by ostatně nikdy nedosáhl toho, čeho v politickém životě nabyl. Až na malé výjimky, abych byl spravedlivý. V rozhovoru Čunek vzpomněl Jaromíra Kudlíka. Ale ten už není mezi námi a tak se o něm, při vší úctě k němu a k tomu, co nemálo dobrého pro město udělal, na rozdíl od senátora a hejtmana, dál zmiňovat nehodlám. A stávajícího Čunkem dosazeného starostu Jiřího Růžičku. I když si nejsem jistý, v čem zrovna on mohl být Čunkovi nápomocný. „Toho starostu (Růžičku – pozn. autora) jsem si vybral. Když jsem ještě já byl starostou, tak jsem viděl, že není mezi současnými zastupiteli nikdo, kdo by měl k tomu (ke starostování – pozn. autora) dispozice,“ řekl v rozhovoru Čunek. Brrr... Tak to je fakt síla! Co na tom, že Růžička se rozhodnutím voličů nedostal ani do městského zastupitelstva.

Růžička je, nejen podle mého názoru, když ne nejslabší, tak rozhodně jedním z nejslabších vsetínských starostů po roce 1989. Rozhodně je ale nejnevýraznějším. A vše nasvědčuje tomu, že právě proto si jej Čunek před časem za svého nástupce vybral. Aby nad Růžičkou vyčníval, aby ho mohl ovládat na dálku. A on Růžička skutečně navenek působí, že bez svého předchůdce a stranického vůdce sám nic neudělá a jeho pokynům je bezezbytku poslušný. Proto není ani divu, že jej Čunek jako lídra vsetínských lidovců osobně v podzimních komunálních volbách, jak sám v rozhovoru proklamoval, podpoří. Má v něm poslušného vykonavatele svých vsetínských záměrů a má v něm rovněž jistotu, že když to bude potřeba, Růžička mu vsetínské starostování vrátí (viz Už je to tady aneb vsetínské lidovecké předvolební kupčení).

Zdá se ale, že Čunek si nepřipouští možnost, že by v senátorských a o dva roky později i v krajských volbách neuspěl. A o tom, že bude ve vsetínských komunálních volbách excelovat si je snad víc než stoprocentně jistý. Cítí se zřejmě pevný v kramflecích.

Jak jinak si vysvětlit další Čunkovo vyjádření v rozhovoru: „Proč říkám, že tam (v zastupitelstvu po volbách – pozn. autora) třeba nebudu muset být celé čtyři roky. Protože ta nejdůležitější část je, aby Jiří Růžička a tým kolem něj dostali co nejvíce mandátů, aby tím starostou dál mohl být a aby se správně vytvořila ta povolební situace. A to je někdy handl, někdy až nechutný a někdy ty dohody jdou i mimo rámec, co by potřebovalo město. Tam si myslím, že mohu sehrát nějakou roli. Pak už tam tolik potřebný nejsem...“

Z těchto slov jde až strach, hrůza a silné mrazení. Čunek totiž svými odpověďmi v televizním rozhovoru ukázal, že také už i on, stejně, jako mnozí další politici zejména z vyšších sfér, potřebuje voliče jen a jen ve volební dny. Pak už si vystačí sám. Vždyť on je tím, kdo jediný má pravdu, kdo všemu rozumí, kdo je odborníkem nad odborníky, kdo má nejvíce zkušeností a podobně. Proto se rozhoduje ON, proto ON – JÁ...

Ale to bych se vracel na začátek, respektive k citaci hitu JÁ.

Autor: Dušan Póč | pátek 10.8.2018 18:42 | karma článku: 35.78 | přečteno: 4480x


Další články blogera

Dušan Póč

Devítka Zbyňka Fojtíčka

Na senát, paní Müllerová! Také tak lze parafrázovat legendární Švejkův výrok před rozhodujícím šturmem jít bojovat za císaře pána. Dnes ale nejde o mocnáře. Zaznívají první tóny muziky provázející taneček zvaný vábení voličů.

8.8.2018 v 17:21 | Karma článku: 12.89 | Přečteno: 258 | Diskuse

Dušan Póč

Karlovské muzeum hostilo řezbáře

Část tradičních valašských řemesel připomnělo čtyřdenní Setkání řezbářů u Karlovského muzea. Prim, jak už vyplývá z názvu akce, tu ale měli mistři dlát a nožíků. Návštěvníci si připomněli dovednost našich předků a jejich nástupců.

5.8.2018 v 17:36 | Karma článku: 12.18 | Přečteno: 174 |

Dušan Póč

Truhlíky a vandalismus opět na vsetínské scéně

Truhlíky s muškáty krášlící ve Vsetíně vedle kruhového objezdu pod nadjezdem most přes Rokytenku tentokrát nepadaly do říčky. Ale na chodník. Chtělo by se s velkou ironií říct, alespoň nějaká změna. Na ironii ale moc místa není.

24.7.2018 v 8:01 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 368 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Vodvářka

Ztracená generace

Vypůjčil jsem si tento literární název označení spisovatelů počátku 20. století jako parafrázi na spoluobčany před 50 lety. I když by více sedělo označení jiné, zpravidla označující hodně zkaženou věc.

19.8.2018 v 6:31 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 76 | Diskuse

Štěpán Nadrchal

Letní sen

Ten horký den, přinesl sen, jak hezká mohla by tu být zem. Škoda však, už dávno Nebukadnesar dal mocným vzor, že sen nedává moci směr.

18.8.2018 v 22:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Petr Burian

Obzvlášť tlusté kolečko salámu

O tom, že se nám architekti sociálního chování snaží násilím vnutit své pomatené vzorce ideální společnosti, netřeba dlouze diskutovat. To je prostě fakt. Když to nevyšlo s totalitami, zkouší to dnes jinak. Salámovou metodou.

18.8.2018 v 15:00 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 1104 | Diskuse

Jan Dvořák

Donald Trump je k novinářům o moc drsnější než opatrný Miloš Zeman

Americkým tištěným i internetovým médiím lze jen závidět akceschopnost, jestliže 350 z nich v jeden den otiskne v podstatě shodný úvodník o tom, jak prezident hrubě bortí tamní vyhlášenou demokracii.

18.8.2018 v 11:04 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jiří Beránek

Netuším, proč k výročí 21. srpna 1968 hlava státu mlčí

ale mou generaci sovětská okupace v letech 1968 až 1991 ovlivnila zásadním způsobem. Záleželo ovšem na tom, jak se k tomu kdo postavil. Ti, kdo okupaci odsoudili, měli zaděláno na velký problém.

18.8.2018 v 10:34 | Karma článku: 28.94 | Přečteno: 726 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 18.57 Průměrná čtenost 782

Bývalý profesionální regionální novinář, který, přestože se v současnosti zabývá profesně zcela něčím jiným, nehodlá mlčky přihlížet nepravostem a neschopnostem

Najdete na iDNES.cz