Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za všechno může Babiš! Opravdu?

12. 07. 2018 12:25:50
Tak nám poslali vládu do života, dá se při troše fantazie parafrázovat výrok nejznámějšího českého a rakousko-uherského vojáka. Proč jeho? Protože nová česká vláda a její vznik v mnohém tragikomický osud tohoto burše připomíná.

Nechci se pouštět do spekulací, jakáže to vláda bude a šmahem ji odsuzovat. Byť tuším... Mohu mít sice na její jednotlivé členy takový či onaký názor, ale hovořit za ně budou až výsledky. Proto se zdráhám výsledky činnosti nového kabinetu ze Strakovky nad Vltavou předjímat a nechám tomu čas.

Zastavím se však u jednoho, co mě na středečním (11. 07. 2018) jednání schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky zaujalo. Tedy zaujalo. Spíše pobavilo a svým způsobem i hodně zarazilo, či lépe napsáno znepokojilo. Naprostá absence sebereflexe současné pravicové opozice. Nemám na mysli Piráty, ti jsou parlamentními nováčky, ale zejména ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Ani jeden z takzvaných mozků zmíněných politicko-stranických uskupení, ať již oficiálních, tedy předsedů, nebo jako v případě TOP 09 neoficiálních nezačal tím, že by otevřeně a nahlas českému národu řekl a omluvil se za to, že současná politická scéna je výsledkem také jejich dosavadní (ne)práce. To oni způsobili, že nová vláda může mít takovou podobu, jakou s požehnáním parlamentu má. To jejich hamižnost, to jejich usurpování si vlivných stolců, to jejich..., to jejich naprosté přehlížení potřeb a zájmů obyvatel tohoto státu v mimovolebním období dovedlo českou politickou scénu tam, kde je. Nic víc, nic míň. Tak nerozumím jejich divení se!

Ostatně, nevím proč, ale nic jiného jsem po pravdě ani nečekal. Sebekritika, zejména ta politická, se totiž v české kotlině nenosí. Bez ohledu na barvu stranického dresu.

A tak šéfové občanských demokratů a lidovců mlátili prázdnou slámu a plakali nad nesprávným hrobem z opoziční povinnosti, a zatímco se snažili, mimo jiné, kritizovat nekonkrétnost vládního prohlášení, sami s ničím lepším alespoň v nástinu jak na to, nepřišli. Jak na to jim, a všem dalším opozičníkům naznačil až Václav Klaus mladší, ale jeho persona se v současném vedení ODS nenosí. Snad proto, že rozumí nebo alespoň chce rozumět rovněž řadovým občanům země Karla IV. a Tomáše Garrigue Masaryka.

Místo toho se na sociálních sítích a nejméně na jednom zpravodajském serveru objeví informace, že jakési liberální politické křídlo hodlá do příštích prezidentských voleb nasadit Miroslavu Němcovou, která je v podstatě od jejího vzniku spojována s ODS a tedy i s dobou, která občanským demokratům na popularitě zrovna nepřidala. A jejíž jméno často dostává přívlastek rohlíková. Už vidím, jak jí ze starého kamarádství poskytují své poradenské služby Marek Benda, Saša Vondra a další odborníci na všechno a na nic, ale zejména na... No, sbohem hodiny. To ODS opravdu pomohlo.

K slzám smíchu i pláče mě pak přivedlo hned druhé diskusní vystoupení po v té době ještě designovaném premiérovi oficiální vlády. Přednes Miroslava Kalouska. Ukázalo, kdo že to vlastně TOP 09 stále vládne, když jako prvního nepustili mluvit svého předsedu. Ale to jen tak mimochodem.

Jako Alenka v říši divů jsem si připadal, když se Kalousek pustil do úvah, co nastane v době případné krize. Například při povodních. To znělo opravdu věrohodně od člověka, který jako ministr financí v době, kdy se před několika lety značná část republiky ocitla pod vodou, a mnozí lidé bojovali doslova o holý život, ve své opilosti (u nás na Valašsku pro takový stav máme příznačnější označení – ožralosti) nebyl schopný strádajícím oznámit, jak jim vláda, jejímž byl členem, pomůže. Tak alkoholem strnulý měl jazyk i mozek. Jeho slova vyjadřující obavy o další osud Česka považuji rovněž za výsměch těm, kteří na jeho ministerskou a náměstkovskou odbornost doplatili a nejméně v jednom případě i tragicky a fatálně.

Prostě, opozice jako celek při hlasování o důvěře Vládě České republiky nezklamala. Ne tím, že hlasovala proti vyslovení důvěry. Ale tím, jak se k tomu všemu postavila. Znovu tak účinně přispěla k tomu, že Česká republika je se svou politickou scénou tam, kde je. Nicméně za jistých okolností a při realizaci zásadních změn nejen v oblasti personální, ale i ve vztahu k lidem této země, nemusí tento stav trvat z dějepisného hlediska dlouho.

Záleží jen na ní a na tom, co je jí bližší. Zda vlastní ambice, nebo spokojenost lidí žijící v krajině pod Řípem a Radhoštěm.

Autor: Dušan Póč | čtvrtek 12.7.2018 12:25 | karma článku: 37.52 | přečteno: 1314x


Další články blogera

Dušan Póč

Už je to tady aneb vsetínské lidovecké předvolební kupčení

To, o čem cvrlikají vrabci na střechách domů několik týdnů, a co jsem naznačoval v nejednom svém předchozím blogu, se ukázalo být pravdou. Hejtman Jiří Čunek myslí na zadní vrátka a hodlá kandidovat do vsetínského zastupitelstva.

18.7.2018 v 15:31 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 475 | Diskuse

Dušan Póč

Kouzlo Pluskovce je nevyčerpatelné a v mnohém inspirující

Nádherné velkokarlovské údolí Pluskovec na Vsetínsku. Místo známé koncentrací stylových valašských chalup, z nichž část je součástí původní valašské roubené architektury a nebývalým počtem dřevěných soch z dílen lidových umělců.

6.7.2018 v 11:23 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 180 | Diskuse

Dušan Póč

Zdravé nezdravé město Vsetín

Drahně let se Vsetín chlubí označením Zdravé město. V mnoha směrech však už neprávem. Zejména s ohledem na vozíčkáře, rodiče s kočárky a obtížně se pohybující lidi. Bohužel, zatím nic nenasvědčuje snaze o zlepšení nedobrého stavu.

3.7.2018 v 17:32 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 339 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Hamletovská otázka pro Deutsche Polizei: Bouchnout si do žida, nebo do muslima?

Mohli jsme se dočíst zprávu, při které českého čtenáře zamrazí: Profesora z baltimorské univerzity Yitzhaka Melameda napadl v parku mladý muž. Přivolaní policisté však (prý) omylem zadrželi profesora a ještě ho zbili.

18.7.2018 v 21:31 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 435 | Diskuse

Petr Drozdík

Orlovská nemocnice potřebuje záložní plán

Na zastupitelstvu se měl projednávat tzv. záložní plán, abychom se nespoléhali jen na pracovní skupinu kterou sestaví Kraj a která je nejen podle mne pouhou kouřovou clonou před volbami.

18.7.2018 v 18:43 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 195 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Kdo a kdy konečně přizná pravdu a řekne ji nahlas?

Migrace jednotlivců je přirozená. Migrace jako exodus - stěhování národů zjevně normální není. Co a kdo za vším stojí? Protože pro nezasvěcené to logiku nemá, nechápou její účel a smysl?

18.7.2018 v 17:44 | Karma článku: 40.23 | Přečteno: 2014 | Diskuse

Jiří Plíva

K tomu plagiátorství

Podle mého názoru jsou paní Malá a pan Krčál jsou jen špičkou obrovského ledovce, který se občas vynoří nad hladinu.

18.7.2018 v 16:43 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 874 | Diskuse

Petr Burian

Šel jsem se projít do lesa a tam jsem omdlel

Tak přesně tuto výmluvu použil za socialismu jeden rotmistr ČSLA, který svévolně nenastoupil do služby pomocníka dozorčího útvaru a místo toho si jel na víkend užívat se svou holkou. A kupodivu mu to prošlo. Nevídané! Opravdu?

18.7.2018 v 15:52 | Karma článku: 24.85 | Přečteno: 1071 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 16.24 Průměrná čtenost 529

Bývalý profesionální regionální novinář, který, přestože se v současnosti zabývá profesně zcela něčím jiným, nehodlá mlčky přihlížet nepravostem a neschopnostem

Najdete na iDNES.cz