Za všechno může Babiš! Opravdu?

12. 07. 2018 12:25:50
Tak nám poslali vládu do života, dá se při troše fantazie parafrázovat výrok nejznámějšího českého a rakousko-uherského vojáka. Proč jeho? Protože nová česká vláda a její vznik v mnohém tragikomický osud tohoto burše připomíná.

Nechci se pouštět do spekulací, jakáže to vláda bude a šmahem ji odsuzovat. Byť tuším... Mohu mít sice na její jednotlivé členy takový či onaký názor, ale hovořit za ně budou až výsledky. Proto se zdráhám výsledky činnosti nového kabinetu ze Strakovky nad Vltavou předjímat a nechám tomu čas.

Zastavím se však u jednoho, co mě na středečním (11. 07. 2018) jednání schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky zaujalo. Tedy zaujalo. Spíše pobavilo a svým způsobem i hodně zarazilo, či lépe napsáno znepokojilo. Naprostá absence sebereflexe současné pravicové opozice. Nemám na mysli Piráty, ti jsou parlamentními nováčky, ale zejména ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Ani jeden z takzvaných mozků zmíněných politicko-stranických uskupení, ať již oficiálních, tedy předsedů, nebo jako v případě TOP 09 neoficiálních nezačal tím, že by otevřeně a nahlas českému národu řekl a omluvil se za to, že současná politická scéna je výsledkem také jejich dosavadní (ne)práce. To oni způsobili, že nová vláda může mít takovou podobu, jakou s požehnáním parlamentu má. To jejich hamižnost, to jejich usurpování si vlivných stolců, to jejich..., to jejich naprosté přehlížení potřeb a zájmů obyvatel tohoto státu v mimovolebním období dovedlo českou politickou scénu tam, kde je. Nic víc, nic míň. Tak nerozumím jejich divení se!

Ostatně, nevím proč, ale nic jiného jsem po pravdě ani nečekal. Sebekritika, zejména ta politická, se totiž v české kotlině nenosí. Bez ohledu na barvu stranického dresu.

A tak šéfové občanských demokratů a lidovců mlátili prázdnou slámu a plakali nad nesprávným hrobem z opoziční povinnosti, a zatímco se snažili, mimo jiné, kritizovat nekonkrétnost vládního prohlášení, sami s ničím lepším alespoň v nástinu jak na to, nepřišli. Jak na to jim, a všem dalším opozičníkům naznačil až Václav Klaus mladší, ale jeho persona se v současném vedení ODS nenosí. Snad proto, že rozumí nebo alespoň chce rozumět rovněž řadovým občanům země Karla IV. a Tomáše Garrigue Masaryka.

Místo toho se na sociálních sítích a nejméně na jednom zpravodajském serveru objeví informace, že jakési liberální politické křídlo hodlá do příštích prezidentských voleb nasadit Miroslavu Němcovou, která je v podstatě od jejího vzniku spojována s ODS a tedy i s dobou, která občanským demokratům na popularitě zrovna nepřidala. A jejíž jméno často dostává přívlastek rohlíková. Už vidím, jak jí ze starého kamarádství poskytují své poradenské služby Marek Benda, Saša Vondra a další odborníci na všechno a na nic, ale zejména na... No, sbohem hodiny. To ODS opravdu pomohlo.

K slzám smíchu i pláče mě pak přivedlo hned druhé diskusní vystoupení po v té době ještě designovaném premiérovi oficiální vlády. Přednes Miroslava Kalouska. Ukázalo, kdo že to vlastně TOP 09 stále vládne, když jako prvního nepustili mluvit svého předsedu. Ale to jen tak mimochodem.

Jako Alenka v říši divů jsem si připadal, když se Kalousek pustil do úvah, co nastane v době případné krize. Například při povodních. To znělo opravdu věrohodně od člověka, který jako ministr financí v době, kdy se před několika lety značná část republiky ocitla pod vodou, a mnozí lidé bojovali doslova o holý život, ve své opilosti (u nás na Valašsku pro takový stav máme příznačnější označení – ožralosti) nebyl schopný strádajícím oznámit, jak jim vláda, jejímž byl členem, pomůže. Tak alkoholem strnulý měl jazyk i mozek. Jeho slova vyjadřující obavy o další osud Česka považuji rovněž za výsměch těm, kteří na jeho ministerskou a náměstkovskou odbornost doplatili a nejméně v jednom případě i tragicky a fatálně.

Prostě, opozice jako celek při hlasování o důvěře Vládě České republiky nezklamala. Ne tím, že hlasovala proti vyslovení důvěry. Ale tím, jak se k tomu všemu postavila. Znovu tak účinně přispěla k tomu, že Česká republika je se svou politickou scénou tam, kde je. Nicméně za jistých okolností a při realizaci zásadních změn nejen v oblasti personální, ale i ve vztahu k lidem této země, nemusí tento stav trvat z dějepisného hlediska dlouho.

Záleží jen na ní a na tom, co je jí bližší. Zda vlastní ambice, nebo spokojenost lidí žijící v krajině pod Řípem a Radhoštěm.

Autor: Dušan Póč | čtvrtek 12.7.2018 12:25 | karma článku: 37.56 | přečteno: 1353x

Další články blogera

Dušan Póč

Napřed ne, potom ano. Jako v Kocourkově je v tom Vsetíně našem

Díky připravované výstavbě provozovny ZEVO, což je vlastně zařízení pro energetické využívání směsného komunálního odpadu, si mohou obyvatelé Vsetína připadat jako v Kocourkově. Díky názorovým změnám radních.

19.11.2018 v 11:47 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 281 |

Dušan Póč

Dějí se to věci, Čunek šel proti všem svým stranickým kolegům

Senát považuje další účast Andreje Babiše ve Vládě České republiky za nepřijatelnou. Tedy až do konce vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Opačného názoru je senátor a agent 077 Jiří Čunek. A to s sebou přináší řadu hloubání a úvah.

18.11.2018 v 17:19 | Karma článku: 30.40 | Přečteno: 4078 |

Dušan Póč

Jsou fakt skvělí ti lidé ze vsetínské Diakonie

Aukce Domov ve vsetínském zámku na Horním Městě ukázala, že neziskovka a neziskovka je taky velký rozdíl. Označit je lze matematickým znaménkem plus a mínus. Vsetínská Diakonie, která aukci pořádala, nese jednoznačně plus.

15.11.2018 v 15:09 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 490 | Diskuse

Dušan Póč

Dělá z obyvatel negramoty a pohrdá jimi

Záměr zřídit ve Vsetíně spalovnu a neochota radních vést v tomto směru s obyvateli diskuzi vyvolává místy i bouřlivou reakci. Pod kotel pak poleno přidal konšelský elév, když v podstatě napsal, že lidé do toho nemají co mluvit.

8.11.2018 v 17:05 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 804 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Máj

Svoboda slova automaticky neznamená i svobodu činu

Včerejší kandidát na prezidenta a dnešní senátor Marek Hilšer pochválil „statečného“ van Gemunda a přirovnal jej k děcku z pohádky Císařovy nové šaty. Za to, že hodil (nejenom „císařovy“) květiny do koše...

21.11.2018 v 10:27 | Karma článku: 32.45 | Přečteno: 556 | Diskuse

Jan Dvořák

Navzdory všemu je premiér vysmátý

V 5.48 vešel do premiérovy pracovny osobní rešeršér. Když viděl asketického multimilionáře konzumovat rohlík za 1.90 Kč s čajem, jako obyčejně neslazeným, neboť cukřenka na stole nestála, chtěl uctivě čekat, až šéf sousto polkne.

21.11.2018 v 9:25 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 636 | Diskuse

Ivan Přikryl

Vládní krize? Jen jakási křeč. Co se změnilo za poslední půl roku?

To co slyším jako možná řešení jsou jen bláhová nereálná přání. Co se vlastně změnilo? Byla porušena koaliční smlouva? Nemyslím si.

21.11.2018 v 9:00 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jan Bartoň

Pointa Čapího hnízda

Aston napsal na Neviditelném psu velmi inspirativní text s názvem Z frašky skutečnost. Vidí v současné situaci i komické momenty, což já ostatně také. Přeci však lze s textem Astona dobře polemizovat.

21.11.2018 v 8:39 | Karma článku: 27.20 | Přečteno: 859 | Diskuse

Petr Štrompf

Osmačtyřicet hodin do přestřelky. Terčem pak bude nejen Babiš

Pátek 23. listopadu, devátá hodina ranní. Některý z poslanců do té doby moc dobře spát nebude, jiný aby si na inkriminovaný den raději nařídil budíka.

21.11.2018 v 7:55 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 818 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 19.99 Průměrná čtenost 803

Bývalý profesionální regionální novinář, který, přestože se v současnosti zabývá profesně zcela něčím jiným, nehodlá mlčky přihlížet nepravostem a neschopnostem

Najdete na iDNES.cz